Ćwiczenia wspomagające pracę narządów wewnętrznych

WĄTROBA i WORECZEK ŻÓŁCIOWY

1. Usiądź na podłodze i wyciągnij przed siebie nogi. Rozszerz je najbardziej, jak tylko się da. Spleć dłonie w „koszyczek”, wywiń je na zewnątrz, wyprostuj ręce ponad głową. Wykonuj skłony całym tułowiem, próbując dotknąć wnętrzem dłoni palców u nóg.

2. Medytacja – oddychanie zielonym światłem pomaga odzyskać spokój i równowagę: s. 53

3. Przy wzburzeniu i zdenerwowaniu chroń wątrobę mówiąc „szsz”

4. Termofor (39-41C) – 30 minutowe okłady po posiłkach, najlepiej leżąc na prawym boku. ciepło zwiększa aktywność wątroby, filtrowanie krwi i wydalanie.

5. Praca na odpowiednich receptorach stóp.

SERCE i JELITO CIENKIE

1. Usiądź na podłodze, złącz ze sobą podeszwy stóp. Obejmij stopy rękoma, przysuń bliżej do siebie, rozchyl kolana na zewnątrz ku podłodze i pochyl się maksymalnie do przodu i podążaj głową w kierunku stóp. Staraj się nie dotykać łokciami podłogi. Nie przemęczaj się. Dojdź do punktu maksymalnego rozciągnięcia i zatrzymaj się tak na dwa oddechy. Rozluźnij się. Ćwicz regularnie a poprawi się praca serca i jelita cienkiego.

2. Medytacja – uwolnienie serca. s. 101 Ćwiczenie ochronne: przy niepokoju i niecierpliwości chroń serce, wymawiając „ha”. Ćwiczenie służy odprowadzaniu spiętrzonych emocji z serca. Jest dobre przed zaśnięciem, poprawia jakość snu.

3. Medytacja – wewnętrzny uśmiech. Ćwiczenie pozwala na wytworzenie w organizmie endorfin – hormonów szczęścia. Wzmacnia serce i cały organizm.

4. Nadwaga. Wraz z podjęciem decyzji, że chcesz być szczupła, bezwarunkowo zaakceptować swoje ciało. Pokochaj je takim, jakim jest, bo odwaga to twoje własne dzieło. Zawsze możesz to zmienić, a miłość jest motorem dokonywania wszelkich zmian. Opracuj plan pomagający zrealizować Ci pożądany wizerunek swojego ciała:

– skorzystanie z porady żywieniowej

– codzienne przestrzeganie programu żywieniowego

– przeprowadzenie oczyszczania organizmu

– jedzenie przez jeden dzień w tygodniu tylko warzyw i owoców

ŚLEDZIONA i ŻOŁĄDEK

– Ćwiczenie ochronne: przy braku koncentracji chroń swoją śledzionę, naśladując parskanie

PŁUCA I JELITO GRUBE

– Ćwiczenie ochronne: przy smutku chroń płuca głoska „sss”

NERKI i PĘCHERZ MOCZOWY

– Ćwiczenie ochronne: przy lęku i niecierpliwości chroń nerki, dmuchając „hu”

wg. B. Żak-Cyran „Jedz i żyj zgodnie z porami roku”